Projekty i programy realizowane w szkole

Rok szkolny 2014/2015

"Internetowy Teatr Telewizji"
W bieżącym roku klasa II a kontynuowała a I b rozpoczęła udział w projekcie Internetowy Teatr Telewizji.
W ciągu roku mieliśmy okazję obejrzeć wiele spektakli z renomowanych teatrów w całej Polsce. Łącze internetowe pozwoliło nam przeżywać spektakle na żywo razem z dziećmi na widowni. Obejrzeliśmy min. "Plastusiowy pamiętnik" Teatru Polskiego z Bydgoszczy, "Proszę słonia" Teatru im. H.Ch. Andersena w Lublinie, "Tygrys Pietrek" Teatru Groteska z Krakowa, "Pręcik" Teatru Baj Pomorski i wiele innych. Wszystkie spektakle choć niektóre trudne pozwoliły nam przenieść w świat teatru i magii.

"Kampania Ja czytam!"
Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przyłączyli się do społecznej kampanii Ja czytam!
Celem kampanii jest rozwijanie kompetencji czytania, co MEN uznaje za kluczowe zadanie szkoły. Kompetencja czytania jest niezbędna na wszystkich przedmiotach, dlatego za jej rozwój odpowiadają wszyscy nauczyciele.
W stworzonych przez nauczycieli Dyskusyjnych Klubach Edukacyjnych uczniowie mają możliwość poznania ciekawych książek, dyskusji na temat różnych życiowych problemów, nurtujących ich zagadnień, jak również bliskich im tematów.
Zapraszamy do zapoznania się ze stroną kampanii oraz ścieżkami tematycznymi, które będą prowadzone w DKE. Koordynatorką kampanii w szkole w klasach młodszych jest pani Aleksandra Kozak współpracująca z panią Anną Iwanow-Kanach oraz panią Joanną Roj.

"Program GIODO"
W roku szkolnym 2014/2015 ZSP 1 przystąpiło do programu edukacyjnego GENERALNEGO INSPEKTORA OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH "Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".
O programie
Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat - broszura

Baśniopodróże"
MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W GLIWICACH ORAZ PARTNERZY: STACJA ARTYSTYCZNA RYNEK MUZEUM W GLIWICACH, GLIWICKI TEATR MUZYCZNY I GIMNAZJUM NR 3 IM. NOBLISTÓW POLSKICH
Głównym celem projektu jest przygotowanie dzieci do świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Udział w Baśniopodróżach ma pomóc dzieciom czytać, odbierać dzieła oraz teksty w sposób twórczy. Tylko wtedy sztuka i literatura będą żywe, kiedy w świadomości odbiorców uruchomią skojarzenia i obudzą emocje.
Projekt ma charakter interdyscyplinarny, punktem wyjścia jest lalka jako środek przekazu, informacja o innej kulturze, o innym człowieku. Kolejny etap stanowi tekst literacki, który będzie zawsze bodźcem do dalszych poszukiwań - oprócz sztuk wizualnych - dotyczących wiedzy geograficznej i historycznej.

"Uczniowie SP 16 na obozie "Euroweek 2014-Szkoła Liderów"
Obóz odbył się w dniach 27.IX-01.X 2014r. w Długopolu Zdroju na Dolnym Śląsku. Zorganizowany został przez Europejskie Forum Młodzieży i współfinansowany przez Unię Europejską.
Po raz kolejny mieliśmy przyjemność wziąć udział w programie "Euroweek-Szkoła Liderów"". Nasi uczniowie tym razem uczestniczyli w interaktywnych warsztatach, grach symulacyjnych i praktycznych ćwiczeniach, prowadzonych przez wolontariuszy z Turcji, Indonezji, Wietnamu, Azerbejdżanu, Kenii, Kolumbii, Rumunii i Łotwy. Podczas zajęć dzieci poznały zasady dotyczące projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów Ameryki Płd., Europy, Afryki, Azji, a także międzynarodowych wymian młodzieży.
Poza standardowymi prezentacjami, angażowaliśmy się w dyskusje, debaty, różne zadania grupowe, a także zabawy na świeżym powietrzu. W wolnym czasie mogliśmy podziwiać górskie okolice. Poznaliśmy także zasady debaty oksfordzkiej i konferencji prasowej. Mieliśmy okazję poćwiczyć w praktyce konwersacje w j. angielskim podczas licznych rozmów i dyskusji z wolontariuszami. W trakcie obozu odbyła się także wycieczka krajoznawcza do Międzygórza. Oprócz warsztatów organizatorzy zapewnili nam również codzienną rozrywkę w formie porannych "energizerów" czyli wspólnych integracyjnych zabaw i ćwiczeń na rozpoczęcie dnia, a także wielokulturowych dyskotek wieczorami.
Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w obozie i poszczególnych warsztatach. Po pięciodniowym pobycie, szczęśliwie powróciliśmy z Euroweek'u, bogatsi w nowe umiejętności, doświadczenia, a także światowe znajomości.