Projekty i programy realizowane w szkole

Euro
Uczniowie ZSP nr 1 na obozie „Euroweek 2015 – szkoła liderów”
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w obozie językowym „Euroweek- szkoła liderów”. Obóz odbył się w październiku 2015r. Międzygórzu na Dolnym Śląsku. Zorganizowany został przez Europejskie Forum Młodzieży i współfinansowany przez Unię Europejską.
Nasi uczniowie tym razem uczestniczyli w interaktywnych warsztatach, grach symulacyjnych i praktycznych ćwiczeniach, prowadzonych przez wolontariuszy z Meksyku, Kenii, Francji, Wietnamu, Azerbejdżanu, Kolumbii, Rumunii i Łotwy. Podczas zajęć dzieci poznały zasady dotyczące projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów Ameryki Płd., Europy, Afryki, Azji, a także międzynarodowych wymian młodzieży.
Poza standardowymi prezentacjami, angażowaliśmy się w dyskusje, debaty, różne zadania grupowe, a także zabawy na świeżym powietrzu. W wolnym czasie mogliśmy podziwiać górskie okolice. Poznaliśmy także zasady debaty oksfordzkiej i konferencji prasowej. Mieliśmy okazję poćwiczyć w praktyce konwersacje w j. angielskim podczas licznych rozmów i dyskusji z wolontariuszami. W trakcie obozu odbyła się także wycieczka krajoznawcza do Bystrzycy Kłodzkiej i Polanicy Zdrój. Oprócz warsztatów organizatorzy zapewnili nam również codzienną rozrywkę w formie porannych „energizerów” czyli wspólnych integracyjnych zabaw i ćwiczeń na rozpoczęcie dnia, a także wielokulturowych dyskotek wieczorami.
Na zakończenie obozu wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy potwierdzające udział w obozie i poszczególnych warsztatach. Po pięciodniowym pobycie, szczęśliwie powróciliśmy z Euroweek'u, bogatsi w nowe umiejętności, doświadczenia, a także światowe znajomości.
Joanna Beżańska oraz Anna Kanach-Iwanow
Czytam
"Ja czytam!"
Ruszyła druga edycja kampanii „Ja czytam!”.
Ja czytam! to kampania społeczna, której celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży przez organizację w szkołach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych.
Klasa II a oraz II c kontynuują rozpoczętą już rok temu realizację projektu. Tak jak rok temu, tak i w tym roku uczniowie będą omawiać we własnym gronie ciekawe książki oraz trudne, ale ważne dla nich tematy np. Kiedy czujemy się bezpieczni? Kto jest moim przyjacielem? Czy każdy ma moce i słabe strony?
Kampania „Ja czytam!” pozwala lepiej zrozumieć świat oraz przełamuje schematy. Więcej na stronie kampanii "Ja czytam!"
Koordynatorzy kampanii: p. Anna Kanach-Iwanow oraz p. Aleksandra Kozak
Serce
"Niosę pomoc"
W naszej szkole rozpoczęła się kampania edukacyjna "Niosę pomoc" pod patronatem Polskiej Akcji Humanitarnej, której celem jest uświadomienie czym jest kryzys humanitarny oraz rozbudzenie odruchu serca, ponieważ pomaganie to naturalny odruch ludzkiego serca.
Czy wiesz, że: W 2014 roku w wyniku kryzysów humanitarnych ponad 150 milionów osób na świecie pozostało bez środków do życia, mieszkania, dostępu do żywności, wody czy edukacji?!
Uczniowie zaangażowani w kampanię "Niosę pomoc" będą potrafili:
  • zrozumieć, czym jest kryzys humanitarny, jakie są jego przyczyny i skutki;
  • przyjąć postawę otwartości, zrozumienia i zaangażowania na rzecz innych;
  • wywnioskować, jak każdy z nas może pomóc;
Zainteresowanych szczegółami odsyłamy na stronę Kampanii.
Koordynatorzy akcji: p. Joanna Roj oraz p. Beata Joneczko
Pan
Serce
"Akcja zbierania nakrętek"
Od 1 września rozpoczęła się II edycja akcji "Nakręcamy pomoc", która dedykowana jest czteroletniej Zosi Iglar z Lędzin (woj.śląskie).
Mamy jeden cel: wspólne zbieranie plastikowych nakrętek z butelek po napojach, kawie, chemii gospodarczej a dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na powrót do zdrowia małej Zosi, która w wieku dwóch lat podczas zabawy na podwórku potknęła się i wpadła do paleniska. Doznała 15% poparzenia ciała II i III stopnia. Pomimo kilku operacji czeka ją intensywna rehabilitacja, jej dłonie i paluszki są przykurczone i nie są w pełni sprawne. Potrzebne są finanse na zakup artykułów medycznych, leków, maści i opatrunków oraz opłacenie leczenia.
Zapraszamy wszystkich chętnych do zbierania!
Zebrane nakrętki składamy w szatni w pomieszczeniu pana woźnego.
Kilogram zakrętek w skupie kosztuje około 1zł, by wspomóc Zosię potrzeba jest wielu ton!!! Każda nakrętka jest dla nas cenna!
Odpowiedzialna: p.J.Roj
Nakrętki