Projekty i innowacje realizowane w szkole
Rok szkolny 2019/2020
"Lekturownik z elementami myślografii" - innowacja pedagogiczna
Innowacja "Lekturownik z elementami myślografii" będzie prowadzona w klasach 5a, 5b, 5c, 6b, 6c, 7b i 8b przez p. Sylwię Borkowską i p. Katarzynę Trefler-Smyczek. Innowacja będzie polegała na stworzeniu przez każdego ucznia lekturownika, czyli teczki zawierającej karty pracy oraz notatki wizualne dotyczące lektur omawianych na lekcji.
W trakcie czytania, a także po lekturze zadanych tekstów uczniowie będą wykonywać zadania w kartach pracy. Prócz tego uczniowie spróbują tworzyć własne mapy myśli na temat poznanych tekstów, ich bohaterów, elementów świata przedstawionego, problematyki i najważniejszych motywów. Uczniowie klas 7 i 8 wykonają również notatki wizualne o epokach literackich. Wszystkie materiały zostaną umieszczone w lekturownikach.
W ten sposób uczniowie stworzą własne pomoce dydaktyczne, które pozwolą im skutecznie powtórzyć materiał przed egzaminem ósmoklasisty. Z lekturowników będą korzystać także podczas pisania niektórych wypracowań. Przeglądając i porządkując karty dotyczące poszczególnych lektur, utrwalą ponadto wiadomości na temat epok i najważniejszych motywów literackich.
"Mali detektywi..." - projekt edukacyjny
Klasa I b bierze udział w projekcie edukacyjnym "Mali detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?". Projekt ma na celu zaznajomienie dzieci z pracą detektywa oraz rozbudzenie w nich ciekawości i zwiększenie chęci uczenia się i poznawania świata. Scenariusze lekcji dotyczą różnych dziedzin nauki, ale łączy je potrzeba poszukiwania wiedzy i praca zespołowa. Wszystkie zajęcia rozwijają ponadto u uczniów umiejętność formułowania wniosków na podstawie własnych doświadczeń.
Projekt realizowany jest dzięki fundacji Uniwersytet Dzieci.
"Śląski kalendarz tradycji" - projekt edukacyjny w Zamku Piastkowskim
Tym razem klasa I a i klasa I b spojrzy na nasz region przez pryzmat śląskich tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Uczestnicy dowiedzą się, czym są wyszkubki, jakie śląskie potrawy można zawsze znaleźć na wigilijnym stole, posłuchają lokalnych legend i poznają zadziwiające nazwy.
Tematyka spotkań:
1. Tradycja - co to takiego?
2. Listopad nie taki straszny - śląskie zwyczaje jesienne
3. Gdy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto - zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe na Śląsku
4. Jaki Nowy Rok, taki cołki rok - karnawał na Śląsku
5. Skarbnik i południca - śląskie legendy
6. Śmiergust i zajączek - o zwyczajach wielkanocnych na Śląsku
7. Przywołać wiosnę - jak to się robi na Górnym Śląsku?
8. Śląskie smaki - o regionalnej kuchni
9. Śląsk letnią porą
"Mały muzealnik" - projekt edukacyjny w Willi Caro
W tym roku klasa I b bierze udział w cyklu spotkań muzealnych. Podczas zajęć poznają pracę każdego z Działów Muzeum. Uczestnicy wcielą się w etnografów, archeologów, historyków.
Tematyka spotkań:
1. Skąd się biorą zabytki?
2. Muzeum – dom zabytków
3. O tym, jak żyją ludzie – czyli o badaniach Działu Etnografii
4. Ci, którzy opracowują mapę dziejów – Dział Historii
5. O umiejętności tworzenia rzeczy pięknych – Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego
6. Tajemnice wykopalisk – Dział Archeologii
7. Władcy czasu – Dział Konserwacji
8. Magiczny świat wystawy – tworzymy naszą ekspozycję
"Czytam z klasą - lekturki spod chmurki" - innowacja pedagogiczna
W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur.
Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, od października klasa 1a i 3b rozpoczęła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Czytam z klasą lekturki spod chmurki" upowszechniającym czytelnictwo wśród uczniów klas I-III, którego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.