Projekty i innowacje realizowane w szkole
Rok szkolny 2024/2025
Program „Dziel się Uśmiechem”
Wszystkie klasy 1-3 rozpoczęły udział w programie promującym zdrowie.
Ogólnopolski program edukacyjny „Dziel się Uśmiechem” prowadzony jest nieprzerwanie od 2013 roku przez Polski Czerwony Krzyż oraz firmę Mars Polska wraz z partnerami merytorycznymi – Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Podczas każdej edycji uczniowie z całej Polski poznają zasady prawidłowej higieny jamy ustnej i dowiadują się jak zapobiegać próchnicy zębów w 4 prostych krokach. Działania edukacyjne podejmowane w ramach programu mają utrwalać u dzieci właściwe nawyki oraz zmniejszać skalę problemu próchnicy w Polsce.
Program "Gotuj się na zmiany"
Klasa 3b w tym roku szkolnym będzie realizowała kolejny program dotyczący zdrowia. "Gotuj się na zmiany" to program edukacyjny stworzony, by uczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych i niemarnowania jedzenia w duchu zero waste.
Opiekun: A. Kozak, A. Midzierska
Program "OK Ruch"
Nasza placówka została zakwalifikowana do programu "OK Ruch"
Prowadzacy: Agata Haupa
Projekt "Polak ma essę!"
Klasa 6b kolejny raz bierze udział w projekcie "Polak ma essę!", którego celem jest utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów, a także doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym naturalnego wyrażania odczuć.
Opiekun: Katarzyna Trefler-Smyczek
Innowacja pedagogiczna "Słówko tygodnia"
Klasy 4a, 5a, 6a i 6b biorą udział w innowacji pedagogicznej "Słówko tygodnia", której celem jest wzbogacanie słownictwa uczniów, pogłębianie zainteresowania językiem polskim i zachęcanie uczniów do uczenia się zagadnień z zakresu języka polskiego. W ramach innowacji uczniowie w każdym tygodniu poznają nowe "słówko tygodnia" i nauczą się go poprawnie używać.
Projekt "Przygody przedsiębiorczego Dżeka"
Klasa 6b bierze udział w projekcie "Przygody przedsiębiorczego Dżeka" opartym na idei zawartej w książce Janusza Korczaka. Celem programu jest kształtowanie u uczniów postawy przedsiębiorczości i zapoznanie ich z podstawowymi pojęciami z zakresu ekonomii.
Opiekun: Katarzyna Trefler-Smyczek
Innowancja pedagogiczna Szkolny KLub Rummikub"
W naszej szkole w tym roku szkolnym powstał Szkolny Klub Rummikub. Jego innowacyjność polega na rozwijania umiejętności matematycznych, logicznego myślenia, współpracy w grupie oraz umiejętności językowych poprzez grę w Rummikub. Uczestnikami klubu mogą być uczniowie klas od I do VIII.
Opiekun: Aleksandra Kozak, Olga Jankowska, Joanna Kisiel
Ogólnopolski Program "Kodowanie na dywanie"
Klasy 1-3 na zajęciach z robotyki będą uczestniczyły między innymi w programie "Kodowanie na dywanie". Ogólnopolski Program ,,Kodowanie na dywanie” to inicjatywa skierowana do szeroko rozumianej edukacji. Poprzez naukę kodowania można rozwijać wiele kluczowych umiejętności w twórczy i atrakcyjny dla dziecka sposób. Przygoda z kodowaniem nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, nie wymaga też dostępu do specjalistycznego sprzętu.
Opiekun: Aleksandra Kozak
Innowacja pedagogiczna „Kreatywna matematyka”
W tym roku klasa 3b bierze udział w nowej innowacji pedagogicznej. Innowacja pedagogiczna „Kreatywna matematyka” wspiera rozwijanie kluczowych kompetencji matematycznych wśród uczniów poprzez nowatorskie i aktywizujące podejście do nauki matematyki. Pomaga w zdobywaniu umiejętności matematycznych przy wykorzystaniu różnorodnych i dostosowanych do potrzeb uczniów metod, form i środków pracy. Zachęca tym samym do aktywnego zaangażowania uczniów w proces nauki.
Opiekun: Aleksandra Kozak, Anna Midzierska
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa
Klasa 3 b w tym roku bierzu udział w Projekt opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto tegoroczna edycja pod kryptonimem ŚWIAT PEŁEN EMOCJI stanie się świetną zabawą, dzięki której, poprzez czytanie, dzieci zgłębią tajemnice radzenia sobie z emocjami.
Opiekun: Aleksandra Kozak, Anna Midzierska
Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką"
Klasa 3b w tym bierze udział w projekcie, którego głównym celem jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.
Opiekun: Aleksandra Kozak, Anna Midzierska
Ogólnopolski Projekt "Trójwymiarowa szkoła Banach"
Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Trójwymiarowa szkoła Banach". Program ma na celu rozwijanie umiejętności technicznych, np. obsługi drukarki 3D, modelowania 3D.
Opiekun: Aleksandra Kozak
Ogólnopolski Projekt "Poznaję technologiczne triki, osiągam świetne wyniki"
Klasy 1-5 biorą udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Poznaję Technologiczne triki, osiągam świetne wyniki”, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce
Projekt daje możliwość realizacji treści podstawy programowej kształcenia ogólnego w efektywny i atrakcyjny sposób – poprzez wykorzystanie narzędzi multimedialnych i informatycznych (m.in. z programu „Laboratoria przyszłości”) oraz odkrywania tajników współczesnych technologii.
Udział w projekcie pomaga w realizacji podstawy programowej zgodnie z podstawowymi kierunkami polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025.
Opiekun: Aleksandra Kozak
Świetlicowy Klub Włóczykija - lekcje w terenie
Jest to cykl wycieczek (raz w miesiącu) - lekcji w terenie dla wychowanków świetlicy w ZSP nr 1 przy współpracy Organizatora Wypoczynku Dzieci i Młodzieży "Pinokio".
Inicjatywa wychowawców świetlicy
Innowacja pedagogiczna "Robocikowe szaleństwo"
Klasa 3b bierze udział w innowacji pedagogicznej prowadzonej przez p. Aleksandrę Kozak.
Celem programu jest wsparcie rozwoju uczniów poprzez zajęcia programowania i robotyki już od najmłodszych lat w trzech kluczowych obszarach: rozwój kompetencji STEAM, rozwój społeczny oraz interdyscyplinarny.
Na zajęciach dzieci będą pracowały z robotami Photon oraz klockami Lego Education Spike Essential Set.