Laboratoria

Laboratoria Przyszłości - 2023/2024

Luty

W czasie ferii zimowych każdy uczestnik mógł dowolnie korzystać ze sprzętu w specjalnie przygotowanej sali. Lego, długopisy 3D, drukarka 3D, Photony, Minecraft Education – to wszystko było częścią pierwszego tygodnia półkolonii. Drugi tydzień był tygodniem Photonów. Uczestnicy stroili Photony, malowali ich portrety, tworzyli dla nich gry planszowe oraz uczyli się bezpiecznego poruszania po jezdni.
Po feriach na zajęciach Robotyki wróciliśmy do projektu EduKleks – wykonywaliśmy dwa pierwsze wyzwania: kodowanie motyli oraz tworzenie gry planszowej z kloców i na platformie. Oprócz tego klasy młodsze zajęły się nauką modelowania 3D oraz programowaniem z klocków Lego. Pod koniec miesiąca rozpoczęliśmy kolejny wspólny projekt druku 3D, który zostanie zakończony już w marcu. min_mGov_m

Styczeń

W styczniu kolejne nowości. Otrzymaliśmy matę do Photona „Poznajmy Europę”, której współautorem jest nasza koordynatorka Aleksandra Kozak. Dzięki macie uczniowie poznają najważniejsze budowle krajów europejskich, różnice między państwami czy nazwy stolic. Oprócz tego w czasie zajęć z matą sami projektowali budowle na platformie Manicraft Education.
Również w tym miesiącu rozpoczęliśmy projekt EduKleks łączący znaną lekturę „Akademia Pana Kleksa” właśnie z Minecfraft Education. Uczniowie będą mieli za zadanie wykonywać wyzwania oraz zapoznać się z mapą Akademii.
Oprócz tego jak co miesiąc budowaliśmy z klocków Lego, projektowaliśmy Photony oraz szlifowaliśmy umiejętności w modelowaniu 3D. Dzięki długopisom 3D powstały labirynty, które zostały użyte do zabaw lekcyjnych.
Również cały sprzęt był wykorzystywany na zajęciach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz na lekcjach w klasach młodszych.

Grudzień

W grudniu, na korytarzu szkolnym pojawiło się śnieżne miasto - miasto w którym żyją wesołe niedźwiedzie polarne.
Elementy makiety w całości zostały wykonane metodą druku 3D. Uczniowie klas 2-5 na zajęciach z robotyki projektowali i malowali modele wydrukowane za pomocą drukarki Banach School 3D oraz tworzyli elementy makiety za pomocą długopisów 3D.
Makieta wzbudziła wśród całej społeczności szkolnej i przedszkolnej ogromne zainteresowanie. Co przerwę przy makiecie stały tłumy by ją oglądać i wziąć udział w mini konkursie - odnalezienie 3 niedźwiadków nie pasujących do danej pory roku.
W tym miesiącu nasze Photony przebrały się za Mikołaje i renifery. Otrzymały nowe ubranka wydrukowane na drukarce 3D i bawiły uczniów na zajęciach. Uczniowie klas 2b wymyślili dwie gry planszowe z robotami w roli głównej, dzięki czemu każda klasa mogła wziąć udział w mikołajkowych rozgrywkach.
Dla naszych starszych uczniów nadal prowadzone były lekcje z użyciem platformy Minecraft Education – podstawa programowa była realizowana w przyjemny i znany im sposób.
Młodsi za to wykorzystywali długopisy 3D aby stworzyć świąteczne ozdoby

Listopad

W listopadzie rozpoczęliśmy pracę w nowym sprzętem – z długopisami 3D. Zakup okazał się świetnym pomysłem. Uczniowie zachwyceni pracą z nimi, nauczyciele zadowoleni, z nowej metody. Długopisy od początku zostały przez wszystkich sprawdzone – od Święta Niepodległości, pracami do makiety niespodzianki, aż po zajęcia z pomocy psychologiczno pedagogicznej. Nasza koordynatorka projektu przeszkoliła kadrę, aby jak najwięcej osób mogło korzystać z nowego nabytku.
Oprócz tego pojawiła się nowa nowość w naszej szkole – zajęcia z platformą Minecfrat Education. Lekcje realizowane są w ramach nowej kampanii edukacyjnej „Szkoła ucząca z Minecraft Education”. Nasi uczniowie zgodnie z ideą STEAM realizują podstawę programową z takich lekcji jak j. polski, matematyka, historia, biologia, geografia czy j. angielski. Uczą się o cyberbezpieczeństwie oraz współpracy przy różnego typu projektach. Pani Aleksandra Kozak przeprowadziła już szereg lekcji ze wszytskimi klasami 4-8. Oprócz tego z platformy korzystają również młodsi uczniowie ucząc się o cyberbezpieczeństwie czy do dyktand graficznych.
W tym miesiącu oczywiście nadal używaliśmy Lego Education, np. na lekcji z j. polskiego aby wykonać makiety do lektury „Chłopcy z Placu Broni”. Roboty Photon również nie stały w szafie – nasi najmłodsi uwielbiają na nich programować. Również drukarka 3D posłużyła nam do wydrukowania symboli narodowych – orły, które zostały użyte w pracach dzieci oraz na świetlicy szkolnej.

Październik

W październiku w naszej szkole pojawiło się parę nowości. Przede wszystkim pod koniec miesiąca dotarł do nas zestaw długopisów 3D z którymi będziemy pracowali już w najbliższych dniach. Oprócz tego nasza koordynatorka projektu zapisała szkołę do programu„Szkoła budująca z Minecraft Education ”. Nasi uczniowie ze wszystkich klas wezmą udział z lekcjach połączonych z platformą Minecraft Edukaction.
W tym miesiącu na zajęciach z Robotyki uczniowie budowali z klocków Lego, programowali roboty Photon oraz uczyli się modelować w programie Tinkercad. Powstały pierwsze projekty i druki – zakładki do książek. Oprócz tego przy pomocy drukarki 3D zostały wzbogacone pomoce dydaktyczne na lekcję biologii o komórki zwierzęce, roślinne i bakterii. Drukarka posłużyła również uczniom do wydrukowania prezentów z okazji Narodowego Dnia Edukacji oraz upominków konkursowych.

/small>
We wrześniu klasy 1-5 rozpoczęły zajęcia z Robotyki. Niektórzy na te zajęcia uczęszczają już drugi rok dlatego poszerzamy ich obszar wiedzy. Na zajęciach uczniowie w zależności od klasy już zaczęli pracować z robotami Photon, klockami Lego oraz drukiem 3D, tworząc swoje pierwsze wydruki.
Uczniowie klasy 2b w czasie lekcji zaprojektowali elektronie wiatrowe poznając znaczenie powietrza w naszym życiu.
Również w tym miesiącu nasza koordynatorka pani Aleksandra Kozak zorganizowała dwa konkursy dla klas 1 oraz klas 4-5.

Aktualnosci_m
Zajęcia z Robotyki

W tym roku zapraszamy na zajęcia dodatkowe z Robotyki klasy 1-5.
Opiekun: A. Kozak